Jeśli gmina nie wykupi lub nie wywłaszczy nieruchomości pod drogę, to właściciel gruntu ma prawo korzystać z niego w dotychczasowy sposób, czyli użytkować istniejący budynek i dokonywać w nim bieżących remontów. Nie może jednak prowadzić robót budowlanych polegających na modernizacji, przebudowie lub rozbudowie, gdyż na taką inwestycję z pewnością nie uzyska zezwolenia.
Jeśli remont nie obejmuje zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych budynku i instalacji gazowych, nie wpływa na zmianę wyglądu w odniesieniu do otaczającej zabudowy na terenie miast i nie dotyczy obiektu zabytkowego - niepotrzebne jest żadne pozwolenie, nawet gdy dom jest przeznaczony do likwidacji.
Warto też pamiętać, że plany, które zostały uchwalone przed 1 stycznia 1995 r., stracą moc z końcem 2001 roku. Właściciele nieruchomości mogą składać wnioski do nowego planu opracowywanego przez gminę (dotyczące zmiany przeznaczenia terenu lub chociażby zmiany przebiegu projektowanej ulicy), a w razie naruszenia ich interesów prawnych - składać zarzuty, a nawet skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Podstawa prawna:
- ustawa z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139 z późn. zm.),
- ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. nr 89, poz. 414 z późn. zm.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz