Aby się zameldować, należy zgłosić się do urzędu gminy, wypełnić odpowiedni formularz meldunkowy, okazać dokument stwierdzający tożsamość oraz udokumentować prawo do przebywania w danym lokalu (domu), czyli przedstawić akt własności lub zgodę właściciela. W wypadku nowo wybudowanych domów urzędy wymagają ponadto zaświadczenia o zgłoszeniu budynku do użytkowania, choć nie wynika to wprost z przepisów meldunkowych.
Prawo nie uzależnia możliwości zameldowania od przeznaczenia terenu w planie miejscowym pod zabudowę mieszkaniową. Żadne przepisy nie zawierają też zakazu wykorzystywania budynków letniskowych na cele mieszkalne. Nie ma więc podstaw do odmowy zameldowania właściciela domu letniskowego w takim budynku, jeśli budynek ten rzeczywiście nadaje się na stały pobyt ludzi. To, czy w budynku można będzie przebywać na stałe, zależy wyłącznie od sposobu jego zaprojektowania, wykonania i wyposażenia w odpowiednie urządzenia.
W opisanej sprawie być może pomocne w uzyskaniu meldunku byłoby przedstawienie opinii autora projektu domu, że budynek może być wykorzystywany na cele mieszkalne przez cały rok.
Podstawa prawna: art. 6, 9 i 10 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 1984 r., nr 32, poz. 174 z późn. zm.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz