niedziela, 10 lipca 2011

Impregnacja drewna na budowie




W jaki sposób i czym mogę samodzielnie zaimpregnować drewno na więźbę dachową?
Są trzy metody nakładania impregnatu na drewno, które można zastosować na budowie: malowanie, natryskiwanie i krótkotrwała kąpiel drewna w odpowiednim roztworze. Najłatwiejsze jest malowanie pędzlem, wałkiem lub wcieranie szmatką. Jest to też sposób oszczędny, bo zużywa się niewiele impregnatu, ale jednocześnie wnika on w drewno na niewielką głębokość. Bardziej skuteczna jest krótkotrwała kąpiel, ale do niej potrzebne jest duże naczynie, w którym zmieściłyby się drewniane elementy.
Można też wykopać dół, zabezpieczyć go kilkoma warstwami folii i w nim zanurzyć drewno. Trzeba jednak pamiętać, że zużyty lub niewykorzystany impregnat z kąpieli trzeba wywieźć do zakładu utylizacji.
Prace impregnacyjne nie są trudne, ale kłopotliwe – trzeba do nich zakładać odzież ochronną, gumowe rękawice, czasem też maskę. Drewno do impregnowania musi być suche. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 12%. Musi też być oczyszczone i odtłuszczone. Wtedy preparat dobrze wniknie w drewno. Najlepiej impregnować gotowe, obrobione elementy konstrukcji jeszcze przed jej złożeniem. Trzeba też pamiętać, aby zaimpregnować wszystkie otwory i miejsca przecięć wykonane na zabezpieczonym już drewnie.
Przykładowe preparaty do impregnacji drewna:
- Fobos M-2 – 31,42 zł/5 kg (bezbarwny, z dodatkowym opakowaniem bejcy barwiącej na brązowo);
- Fobos M-4 – 24,95 zł/5 kg (bezbarwny, z dodatkowym opakowaniem bejcy barwiącej na zielono lub brązowo);
- Impregnat do drewna Solny – 48,20 zł/l (szarozielony);
- Impregnat do drewna NW – koncentrat 5 l do rozcieńczenia w 45 l wody – 117,89 zł (bezbarwny lub zielony);
- Boramon – 18,60 zł/5 l (bezbarwny), koncentrat 5 l do rozcieńczenia w 35 l wody – 67 zł (bezbarwny lub zielony);
- Drewnosol – 40,90 zł/5 l (zielononiebieski).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz