Jak przekazywane jest ciepło
Promieniowanie. Polega na tym, że cieplejsza płaszczyzna (grzejnik) emituje ciepło w postaci fal elektromagnetycznych, a chłodniejsze płaszczyzny (ściany, meble i sprzęty w pomieszczeniu) - pochłaniają je, podwyższając swoją temperaturę. Im cieplejszy jest grzejnik, tym więcej emituje ciepła. Oczywiście wzrasta też temperatura powietrza w pomieszczeniu.
Konwekcja. Ciepło przekazywane jest przez grzejnik bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu. Powietrze, przepływając wokół grzejnika, ogrzewa się i jego temperatura rośnie. Ciepłe powietrze krąży po pomieszczeniu. Od niego nagrzewają się ściany i sprzęty.
Wadą konwekcji jest unoszenie wraz z cyrkulującym powietrzem cząstek kurzu. Takiego sposobu ogrzewania nie poleca się alergikom.
Jaki grzejnik, takie grzanie
Procentowy udział promieniowania i konwekcji jest różny dla różnych grzejników.
Grzejniki płaszczyznowe (podłogowe i ścienne) przekazują do otoczenia mniej więcej połowę ciepła przez promieniowanie i połowę na drodze konwekcji.
W płytowych i członowych proporcje są jak 30 (promieniowanie) do 70 (konwekcja).
W konwektorach (stąd wzięła się ich nazwa) wykorzystywane jest przede wszystkim zjawisko konwekcji, a procentowy udział ciepła przekazywanego przez promieniowanie jest bliski zeru.
Rozkład temperatury w pomieszczeniu
|
Sposób rozchodzenia się ciepła zależy od rodzaju ogrzewania: a - ogrzewanie grzejnikowe, b - ogrzewanie ścienne, c - ogrzewanie podłogowe. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Dla dobrego samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniu ważne są: równomierny rozkład temperatury powietrza oraz jej różnice w kierunku pionowym i poziomym.
Grzejnik podłogowy (ogrzewanie podłogowe). W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym najcieplej jest oczywiście przy podłodze, a chłodniej przy suficie. Ciepło (a wraz z nim i drobinki kurzu) nie krąży wzdłuż ścian, lecz rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu – od podłogi ku sufitowi. W tak ogrzewanych pomieszczeniach dobrze czują się osoby cierpiące na alergie. Nasze nogi są ciepłe, a głowa chłodna.
| | |
W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym najcieplejsza jest podłoga. Przyjemnie na niej usiąść lub chodzić po niej boso. Autor: ROTEX | Ogrzewanie ścienne montuje się zwykle na zewnętrznych ścianach domu i często łączy z ogrzewaniem podłogowym. Autor: WATH |
Grzejnik ścienny (ogrzewanie ścienne). W pomieszczeniu z takim ogrzewaniem ciepło rozkłada się równomiernie na całej wysokości pomieszczenia. Zapewnia domownikom komfort cieplny, podobny jak na nasłonecznionym, ale ośnieżonym stoku: nie odczuwa się chłodu, bo ciało ogrzewane jest przez promienie słoneczne (promieniowanie ze ściany), a biała płaszczyzna śniegu (ściany) dodatkowo odbija w naszą stronę ciepło promieniowania.
Uwaga! W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym mamy uczucie komfortu, nawet gdy powietrze jest trochę chłodniejsze (około 2°C) niż w pomieszczeniu z grzejnikami na ścianach. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach o 1°C to oszczędność około 6% energii cieplnej, a więc także zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Grzejniki płytowe i członowe. Powinno się je umieszczać na ścianach zewnętrznych, a jeśli to tylko możliwe - pod oknami. Zimne powietrze, napływające do pomieszczenia (przez nieszczelności w oknach lub nawiewniki), jest bezpośrednio ogrzewane przez grzejnik. Po pomieszczeniu krąży już ciepłe powietrze. Gdy umieścimy grzejnik na ścianie wewnętrznej, w pobliżu ściany zewnętrznej będzie chłodno, a w pomieszczeniu - mniej korzystny rozkład temperatury powietrza.
Powietrze ogrzane przez grzejnik płynie do góry, a następnie wzdłuż sufitu i ścian - ku dołowi. Następuje lekkie przegrzanie górnej części pomieszczenia, a równocześnie dolna pozostaje niedogrzana. W takim pomieszczeniu głowę mamy w cieple, a nogi - w chłodzie.
| | |
Grzejniki płytowe najlepiej umieszczać na ścianach zewnętrznych, pod oknami. Autor: RETTIG HEATING | Powietrze w pobliżu konwektora nie przegrzewa się, co może się zdarzyć na przykład przy grzejniku płytowym. Autor: CONVECTOR |
Konwektory. Przekazują ciepło głównie przez konwekcję. Nie ogrzewa się więc niepotrzebnie powierzchnia ściany zewnętrznej, na której jest zawieszony grzejnik. Dlatego konwektory są polecane zwłaszcza do pomieszczeń z oknami o dużej powierzchni.
W pomieszczeniach ogrzewanych głównie przez konwekcję, może wystąpić niekorzystny rozkład temperatury. Pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze i przez to nie może być wykorzystane do ogrzewania. Przy podłodze natomiast jest dużo chłodniej, niż w podobnych pomieszczeniach z grzejnikami płytowymi. Należy więc unikać konwektorów wysokich, które powodują, że temperatura powietrza w górnej części pomieszczenia bardzo różni się od temperatury u dołu. Za to w pomieszczeniu z ogrzewaniem konwekcyjnym powietrze w pobliżu grzejnika nie przegrzewa się, co może się zdarzyć w pobliżu grzejników promieniujących (na przykład płytowych).
Uwaga! Nazw „konwektor” lub „grzejnik konwektorowy”, często niesłusznie używa się zamiennie z pojęciem „grzejnik konwekcyjny”. Grzejnik konwekcyjny to urządzenie, które ponad połowę ciepła przekazuje przez konwekcję. Grzejnikami konwekcyjnymi są więc nie tylko konwektory, ale również grzejniki płytowe z ożebrowaniem konwekcyjnym oraz członowe. Konwektor zaś oddaje ciepło prawie całkowicie na drodze konwekcji.
|
Rozkład temperatury w pomieszczeniu charakterystyczny dla różnych sposobów ogrzewania. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Temperatura wody w grzejnikach a komfort cieplny
W systemach niskotemperaturowych temperatura czynnika grzewczego (wody) zwykle nie przekracza 55°C. Temperatura grzejnika jest więc jeszcze niższa. Na jego powierzchni nie „przypieka się kurz”, podrażniający błony śluzowe dróg oddechowych i wywołujący nieprzyjemną suchość gardła.
|
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńOsobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałem i jakoś mnie to nie interesowało. Dla mnie najważniejsze jest, że grzejnik https://interblue.pl/grzejniki,c,42 spełnia swoją funkcję i jest ciepło w pomieszczeniu.
OdpowiedzUsuńW te wakacje zdecydowałem się wymienić wszystkie grzejniki w moim domu. Koszta były dosyć spore, ale udało mi się dostać pożyczkę z https://taktofinanse.pl/Interesuje-Cie-szybka-pozyczka-na-dowod-osobisty-bez-zaswiadczen-o-dochodach-poznaj-mozliwosci. Grzejniki musiałem wymienić, bo miały chyba z 50 lat
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł
OdpowiedzUsuńPolecam zapoznać się z marką Techsterowniki :) Poniżej kontakt
https://www.techsterowniki.pl/kontakt/dane-adresowe
W ofercie dostępne są sterowniki podłogowe lub grzejnikowe.