Powojniki powinny rosnąć w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe podłoże lub przygotować je samodzielnie, mieszając w równych ilościach żyzną ziemię ogrodową z dobrze rozłożonym kompostem i odkwaszonym torfem.
Do gleby warto dodać nawozu o spowolnionym działaniu, na przykład Osmocote, w ilości zalecanej przez producenta. Jednorazowa dawka tego nawozu zapewni roślinom właściwe nawożenie do końca roku. Przed posadzeniem powojnika na tarasie pojemnik, w których rośnie, warto zanurzyć na 10 min w naczyniu z wodą, by bryła korzeniowa porządnie nią nasiąkła. Rośliny należy sadzić 5-10 cm głębiej, niż rosły w pojemniku w szkółce. Zaraz po posadzeniu należy je solidnie podlać. Także później trzeba je regularnie i obficie podlewać, bo najlepiej rosną w wilgotnej glebie (latem w czasie słonecznej pogody jedna roślina potrzebuje około 2,5 l wody dziennie). Choć powojniki lubią słońce, ich korzenie są wrażliwe na nagrzewanie się podłoża. Dlatego donice należy ustawić w takim miejscu, aby były ocienione.
Na zimę pojemniki z roślinami najlepiej przenieść do ogrodu i zakopać, tak by przykrywała je 5-10-centymetrowa warstwa gleby lub przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 5°C (najlepsza jest temperatura około 0°C). Można też zostawić donice na tarasie, ale wtedy należy je bardzo dokładnie zabezpieczyć przed mrozem (można je osłonić około 15-centymetrową warstwą styropianu lub słomy).
|
Korzenie powojników źle znoszą nagrzewanie się ziemi. Donice można osłonić pojemnikami, w których posadzone są niskie rośliny jednoroczne. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz