poniedziałek, 18 lipca 2011

Jak wpuścić światło dzienne do pomieszczenia bez okna?



Uwaga, ściany stają się przejrzyste! Czasem wynika to z potrzeby, a czasem po prostu ze zwiększonego apetytu na światło. Modne są wnętrza otwarte i jasne.
Coraz swobodniej łączy się pomieszczenia – kuchnię z salonem, hol z pokojem dziennym, łazienkę z sypialnią. W parze z tą modą idzie zamiłowanie do półprzezroczystych, przepuszczających światło przegród.
















Przeszklone drzwi. To najprostszy sposób na to, aby światło przenikało z wnętrza do wnętrza. Nawet nieprzezroczyste szyby przepuszczają promienie słońca. Niby niewiele, ale w holu jest jaśniej, a wszystkie pomieszczenia stają się bardziej ze sobą powiązane. (Projekt: Joanna Langiewicz i Robert Charkiewicz).
Autor: Juliusz Sokołowski
Szklany parawan. Przeszklona ściana między holem a jadalnią pozwoliła jasno oświetlić wejście. Postarano się jednak o to, aby ściana, choć ażurowa, nie przestała być ścianą. Nadal wyraźnie dzieli przestrzeń. Architekt nadał jej wygląd rozkładanego parawanu. (Projekt: Adam Wagner).
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk



Dyskretne szyby. Drewniana półka zawieszona na tle szyby jest dekoracyjnym akcentem wnętrza. Kto by pomyślał, że to jednocześnie rama okna, przez które światło z salonu przedostaje się do ukrytej za ścianą łazienki.
Autor: Michał Glinicki
Światło przenika do niej przez szybę w ścianie (widać nawet przedmioty stojące na półce z drugiej strony) oraz przez sufit. Jest delikatne i tajemnicze – półprzezroczyste płaszczyzny są jak muślinowe firanki. (Projekt: Majewski, Wyszyński, Hermanowicz – architekci).
Autor: Michał Glinicki



Za mlecznym szkłem. Szklana przegroda wydziela z pokoju dziennego garderobę. Okazuje się, że odbijająca światło przejrzysta ściana może być atrakcją wnętrza.
Autor: Michał Glinicki
Schowanie ubrań za szkłem to podobno skuteczny sposób na widną garderobę, do której światło dzienne hojnie pada z okna przyległej pracowni. (Projekt: Joanna Białousz).
Autor: Michał Glinicki



Świetlisty narożnik. Wewnątrz tej garderoby jest zawsze jasno, bo w narożniku zamiast pełnej ściany zamontowano ażurową drewnianą ramę, w którą wstawiono specjalne szybki. Zapewniło to wnętrzu rozproszone, pozbawione kontrastów przyjemne światło.
Autor: Daniel Rumiancew
Od zewnątrz to rozwiązanie okazało się również korzystne – teraz wydaje się, że w korytarzu jest więcej miejsca, a przejrzysty narożnik wygląda lekko. (Projekt: Małgorzata Wiślińska-Jasik, Artur Jasik).
Autor: Daniel Rumiancew



Ekran z poliwęglanu. Ścianką z tworzywa wydzielono przy sypialni kąt do pracy.
Autor: Hanna Długosz
W powstałym w ten sposób małym pomieszczeniu nie ma okna – dostaje się tu tylko pośrednie światło płynące z jasnej sypialni. Wystarczy do pracy przy komputerze. (Projekt: Aleksandra i Mikołaj Machulikowie).
Autor: Hanna Długosz



Ściana z luksferów. Dzięki niej wewnątrz pozbawionej okna łazienki może być widno. Rozjaśnia ją docierające z sąsiedniego pomieszczenia łagodne, przefiltrowane światło. (Projekt: Adam Pulwicki, Rafał Mroczkowski).
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Naświetle. Górne przeszklenie ściany dzielącej pokoje na poddaszu sprawia, że w obu jest jaśniej. (Projekt: Małgorzata Wiślińska-Jasik, Artur Jasik).
Autor: Daniel Rumiancew



Wewnętrzne okno. Przez szybę witrażową światło z wnętrza domu dociera do sieni. Otwór w ścianie ma formę tradycyjnego okna – z obramieniem, witrażem, a nawet z parapetem. Wprowadza do sieni nie tylko światło, ale i nastrój tradycyjnego domu. (Projekt: Jan Sabiniarz).
Autor: Andrzej Szandomirski
Naświetle. Ceglana ściana doprowadzona jest tylko do pewnej wysokości. Powyżej jej rolę przejmują tafle szkła. Przedzielone w ten sposób wnętrza wymieniają się światłem. (Projekt: Jerzy Szczepanik-Dzikowski).
Autor: Hanna Długosz



Ściana, której nie widać. Sposób na pogodzenie sprzeczności – kuchnia otwarta, a jednak zamknięta. Oddzielająca ją ściana to wielka, zupełnie przezroczysta tafla szyby. Trudno czuć się w kuchni odizolowanym nawet wtedy, gdy na czas gotowania zamyka się drzwi. Jasną kuchnię oświetla dodatkowo okno sąsiedniego pomieszczenia. (Projekt: Roman Gonciarz).
Autor: Andrzej Szandomirski
O zmroku. Oddzielone szklanymi przegrodami pomieszczenie, któremu w dzień inne użyczają światła, wieczorem zaczyna się odwdzięczać. Kiedy wewnątrz zapala się lampy, świeci całe jak ogromna żarówka. (Projekt: Noemi Mezei).
Autor: Michał Glinicki


Drzwi do światła. Szyby w drewnianej ramie wpuszczają światło z holu do sypialni na piętrze. Kolor i kształt ramy nawiązują do zamontowanych w domu wewnętrznych drzwi. Jest to jednak raczej okno – nieotwierane, służące tylko do urozmaicenia oświetlenia sypialni. (Projekt: Aneta Błażej).
Autor: Andrzej Szandomirski

1 komentarz:

  1. W pomieszczeniu bez okien bardzo ważne są kolory ścian oraz wyposażenia. Najlepiej jakby były bardzo jasne. Dodatkowo można zastosować świetliki lub luksfery. Świetnym rozwiązaniem będą także lustra wewnątrz oraz przeszklone drzwi. Idealne aranżacje takich właśnie wnętrz stworzą architekci https://projektowanie-wnetrz-online.pl/ . Można przejrzeć na ich stronie wiele pomysłowych rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń