piątek, 1 lipca 2011

O oknach dachowych



Z całą pewnością nie jest to zwykłe okno ścienne, tyle że na dachu. Okno dachowe zostało stworzone od podstaw. Producentów nie interesowały półśrodki, postanowili wyprodukować przebój rynku. Jakość wykonania, działanie, funkcjonalność – wszystko na medal! I rzeczywiście, mało jest produktów dla domu, które zebrałyby równie dużo pochlebnych opinii.











Okno dachowe dodaje poddaszu stylowego piękna
Autor: Andrzej Szandomirski
Lukarna przegrywa z oknem dachowym w kategorii: łatwość wykonania
Autor: Andrzej Szandomirski
Właściwie dobrane i zamontowane okno dachowe – wzrok osoby stojącej jest na wysokości 3 okna
Autor: Jarosław Sosiński



Okna usytuowane za nisko to problem z oświetleniem pomieszczenia i wyglądaniem
Autor: Andrzej T. Papliński
Jedno okno dachowe oświetli pokój, jeśli jest umieszczone centralnie. Określenie optymalnej liczby okien to zadanie dla architekta
Autor: Andrzej Szandomirski
Osłony przed słońcem nie są, niestety, skuteczne, jeśli chodzi o ochronę przed upałem
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Zalety
Główną jest to, że dzięki nim poddasze jest jasne i ładnie wygląda. Takie okno łatwo można zamontować w połaci dachu. Nie wymaga ono szczególnej­ konstrukcji ani konkretnego kąta nachylenia. Lukarna – konkurent do oświetlenia poddasza – zmienia kształt dachu, wymaga skomplikowanej konstrukcji i jest trudna do ocieplenia. Jeszcze więcej zalet okno dachowe ujawnia przy okazji remontów. Nie ma lepszego i tańszego sposobu na oświetlenie nieużytkowego dotąd poddasza. Łatwość użytkowania
To, co doceniają użytkownicy – poza jakością – to innowacyjność. Kiedyś popularne były tylko okna dachowe obrotowe, z osią obrotu w połowie wysokości okna. Z dużym uznaniem zostało przyjęte okno uchylno-obrotowe z dwoma osiami obrotu – na górze i w połowie wysokości. Umożliwia takie otwieranie, że skrzydło w całości znajduje się poza pomieszczeniem. Korzyści są oczywiste – można podejść do okna, nie uderzając głową o uchylone skrzydło, łatwiej też wyjrzeć na zewnątrz. Co się jeszcze podoba? Konstrukcja zawiasów w większości okien umożliwia obrót skrzydła tak, by można było wygodne myć szybę zewnętrzną. Niektórzy producenci zadbali też o blokadę okna uchylonego lub obróconego do mycia. Komfort korzystania z tych okien jest bardzo duży, a praca zawiasów bezawaryjna. Klamka może być albo na dole, albo na górze skrzydła. Jeśli pod oknem stoi mebel, lepszym rozwiązaniem będzie klamka górna. Jeżeli okno jest zamontowane wysoko, zdecydowanie praktyczniejsza jest klamka dolna. Producenci dają nam wybór.
Wrażenia po montażu

Z czym użytkownicy mają problem? Z właściwym usytuowaniem okna. Na jakiej wysokości od podłogi? Na jakiej w zależności od kąta nachylenia dachu? To, czy okno jest dobrze, czy źle zamontowane, można rozpoznać od razu. Źle, jeśli przez okno nie można swobodnie wyglądać – trzeba stawać na palcach albo się schylać. Powiedzmy od razu, że wielu inwestorów jest zdanych tylko na siebie. Projekty są zbyt ogólnikowe, a wykonawcom brakuje wiedzy na temat zasad montażu.
– Kupiłam okna połaciowe zgodnie z projektem – opowiada jedna z Forumowiczek MURATORA
– wymiar 78 x 140 cm. Teraz, gdy mieszkamy, jestem pewna, że po-winny mieć 78 x 160 cm. Te, które kupiliśmy, okazały się za małe. Mąż sięga głową powyżej okna. Przypomnijmy zatem: dolna krawędź otworu okiennego powinna być 90-110 cm nad podłogą. Dobrze, jeśli dolna krawędź szyby wypadnie na wysokości wzroku osoby siedzącej na krześle. Górna powinna być tak usytuowana, aby stojąc, nie uderzyć głową o krawędź otworu lub otwarte okno. Obowiązuje też prosta zasada: im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe okno. Przy kącie 30-35° trzeba kupować okno nie mniejsze niż półtorametrowe! A najlepiej – tak robi wielu inwestorów – sprawdzić parametry na poddaszu własnego domu. Siąść, stanąć – wymierzyć. (Wiele cennych rad znajdą Czytelnicy w przeglądzie okien dachowych w nr 2/08 „Muratora”). I jeszcze przestroga dla amatorów podwyższania ścianek kolankowych. Zyskuje się w ten sposób większą przestrzeń na poddaszu, ale traci (oprócz proporcji domu) możliwość umieszczenia okna dachowego na odpowiedniej wysokości. – Do dolnej krawędzi okna dosięgam­ tylko głową – skarżą się właściciele domów. I po co komu takie okno?
Oświetlenie pomieszczenia
Zasada jest prosta: powierzchnia szyb powinna wynosić 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. Jednak jak każda zasada i ta pozostawia wiele pytań. Jak dobrać powierzchnię, jeśli okno w pokoju nie będzie umieszczone centralnie? Jak dobrać wielkość okien w zależności od kąta nachylenia dachu? To pytania oczywiście nie do użytkowników, ale do architekta – z obowiązkiem odpowiedzi w projekcie. Na jaki szczegół wykonawczy warto zwrócić uwagę? Jak zostanie zrobione ościeże okna. Powierzchnia wnęki okiennej przy dolnej krawędzi okna powinna być prostopadła do podłogi, górna – równoległa do sufitu. Kiepski wykonawca gotowy jest zrobić wnękę pod kątem prostym do zamkniętego okna – częsty błąd!
A latem
Co może najbardziej przeszkadzać  podczas użytkowania? Upał! Okna są skierowane w niebo, więc żar słoneczny przenika do wnętrza domu. Producenci znają ten problem. dlatego proponują cały zestaw akcesoriów i rodzajów okien walczących z upałem: rolety i markizy zewnętrzne, a także rolety, żaluzje i zasłony wewnętrzne oraz szyby absorbujące lub odbijające promienie słoneczne (drogie!). Zdaniem użytkowników okien najskuteczniejsza jest roleta zewnętrzna (zdaniem producentów – markiza zewnętrzna). Mankamentem rolety jest odcięcie pomieszczenia od światła. Wewnątrz robi się ciemno. Większość osób mających okna dachowe nie jest zadowolonych ze skuteczności ochrony przed ciepłem. Opinia z Forum MURATORA: – Rolety wewnętrzne obniżają temperaturę w pomieszczeniu o 1°C i likwidują gorącą plamę na podłodze. To za mało. Z doświadczeń użytkowników wynika też, że poddasze użytkowe nagrzewa się dodatkowo od połaci dachu. W domach o dobrze ocieplonych dachach po kilku dniach upałów temperatura na poddaszu wynosi zwykle 26°C, w domach mniej ocieplonych może przekroczyć 28°C! Stąd decyzja wielu inwestorów, która częściowo pomaga walczyć z temperaturą – jeśli okna dachowe, to tylko na północnej połaci. Marzenie właścicieli domów z poddaszem? Klimatyzacja!



Grzejnik pod oknem dachowym zapobiega wykraplaniu się pary wodnej na szybie
Autor: Mariusz Bykowski
Częsty problem: jak umyć okno na klatce schodowej?
Autor: Andrzej Szandomirski
Od zewnątrz okna są chronione aluminiowym płaszczem. Producenci zalecają, by co dwa lata malować ramy lakierem
Autor: Mariusz Bykowski

A zimą
Posiadacze okien dachowych informują: w ogrzewanym domu szyby tych okien zwykle pozostają niezamarznięte. Bywają zasypane śniegiem, ale po krótkim czasie topi się on. Można więc normalnie korzystać z okna – wyglądać na zewnątrz czy rozszczelniać je w razie potrzeby. Częstym problemem jest natomiast pojawianie się na szybie od wewnątrz pary wodnej, nieraz nawet gromadzenie się i kapanie wody. Nie jest to zagrożenie dla okna, raczej dla podłogi. Para wykrapla się z powietrza w zetknięciu z zimną powierzchnią szyby – szczególnie przy gotowaniu i po kąpieli, kiedy wilgoci jest dużo.
– Doraźnie rozwijam pod oknem gruby ręcznik lub kładę na podłodze bawełniany dywanik – opowiada jedna z Forumowiczek. Wśród użytkowników okien popularna jest opinia, że pod oknem dachowym powinien być grzejnik. Rzeczywiście, może pomóc. Dodajmy jeszcze, że przy prawidłowo działającej wentylacji para wodna nie powinna się zbierać na oknach. Czystość, hałas, użyteczność
Okna dachowe brudzą się zdecydowanie szybciej niż ścienne. Deszcz, kurz, dym z komina oddziałują bezpośrednio na szybę i zostawiają na niej ślady. Jeśli więc ktoś chce mieć te okna idealnie­ czyste, musi je myć co najmniej raz na tydzień. Często po ulewnym deszczu szyba lśni, ale w okresach suchych niemyta szyba może zabrudzić się aż do utraty widoczności. Szybkość brudzenia nie zależy od lokalizacji domu. Nie jest prawdą, że na wsi okno jest czyste dłużej – wiatr i kurz robią swoje. Okno dachowe bardzo dobrze tłumi hałas. Żaden z inwestorów nie był rozczarowany. Za to zawsze wątpliwości budzi kwestia bezpieczeństwa użytkowania. Rodzice boją się, by dzieci nie potraktowały okna jako włazu na dach. Na pewno warto wybrać takie, które ma zamek. Gdy mali domownicy biegają bez stałego dozoru, lepiej nie otwierać okien dachowych. Pozostaje problem mycia. Nie ma kłopotu, jeśli okno jest w pokoju, gorzej jeżeli oświetla klatkę schodową. Wtedy pomocne mogą być drążki teleskopowe, oferowane przez producentów– przedłużają ramię właściciela nawet o 3 m.
Niezawodność i zużycie
Podsumowując, produkt nie daje powodów do zmartwienia. Działa przez lata z jednakową perfekcją. Producenci są pewni swego, skoro dają dziesięć lat gwarancji na ramy i 20 lat na szyby. Można mieć jedynie zastrzeżenia do trwałości lakieru, którym pokryte jest drewno. Producenci zalecają malowanie ram nawet co dwa lata. Warto też co jakiś czas – raz na kilka lat – smarować zawiasy smarem stałym.

1 komentarz:

  1. Te okna muszą być znacznie bardziej wytrzymałe moim zdaniem, wcale też nie tak łatwo znaleźć solidne, wytrzymałe, w pełni szczelne. Ja zaufałam producentowi https://dakea.pl/produkty/akcesoria-komfortowe/ gdzie poza oknami jak widać mają także w ofercie dedykowane do okien i dokładnie dobrane akcesoria komfortowe.

    OdpowiedzUsuń