wtorek, 19 lipca 2011

Więcej miejsca do mieszkania, czyli adaptacja poddasza. Remont




Gdy w domu robi się ciasno, często zastanawiamy się nad jego rozbudową. Jeśli jest strych, warto pomyśleć o jego adaptacji. Poddasze użytkowe to sposób na powiększenie powierzchni domu bez jego rozbudowy.





















Autor: ISOVER

Dawniej poddasza nieużytkowe były zazwyczaj nieocieplane, izolację termiczną układano jedynie na stropie oddzielającym pomieszczenia ogrzewane i strych. Połacie dachu i ścianki kolankowe pełniły funkcję konstrukcyjną, miały jedynie przenieść obciążenia od śniegu, wiatru i własnego ciężaru. Zmieniając przeznaczenie poddasza, trzeba je odpowiednio ocieplić. Najlepiej wełną mineralną lub szklaną, którą łatwo ułożyć w przestrzeniach między krokwiami. Jej grubość trzeba dobrać tak, aby współczynnik przenikania ciepła U przez dach był nie większy niż 0,3 W/(m2·K). Najczęściej wystarcza warstwa grubości 20 cm. Aby wełna nie traciła swych właściwości izolacyjnych, należy ją zabezpieczyć paro- i wiatroizolacją.

Przestrzeń na poddaszu

Zanim zacznie się ocieplać poddasze, koniecznie trzeba zaplanować jego zagospodarowanie i określić, jaki efekt chce się uzyskać. Jeśli dach dochodzi do samego stropu lub opiera się na bardzo niskich ściankach kolankowych, warto przemyśleć, czy nie lepiej ograniczyć powierzchnię poddasza do strefy o wygodnej wysokości. Można wybudować lekkie ścianki oddzielające niską strefę. Równie ważna jest decyzja o wykończeniu sufitu. Jeżeli poddasze jest wysokie, nie zawsze zostawia się skosy aż do kalenicy, czasem nad częścią pomieszczeń robi się płaski sufit.

Dwa sposoby ocieplenia adaptowanego poddasza.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Pod szczelnym dachem – papa lub blacha ułożona na poszyciu z desek


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Niezbędna wentylacja dachu

Między poszyciem dachu a izolacją termiczną koniecznie trzeba zostawić kilkucentymetrową szczelinę powietrzną zapewniająca odpowiednią wentylację. Aby mogło się nią przemieszczać powietrze, trzeba pozostawić otwory wlotowe i wylotowe. Wlot powinien się znajdować pod okapem, natomiast wylot – w kalenicy, w połaci lub w ścianach szczytowych. Podczas adaptacji poddasza zazwyczaj nie da się wykorzystać dotychczasowych otworów wentylacyjnych – jeśli w ogóle były. Jeżeli nad częścią poddasza zrobi się sufit pod jętkami, to w nieogrzewanej części nad sufitem można umieścić małe okienka wentylacyjne w ścianach szczytowych. Odpowiednią wentylację trudniej zapewnić, gdy adaptuje się całą przestrzeń poddasza aż do kalenicy. Żeby zapewnić wylot powietrza ze szczeliny wentylacyjnej, w połać dachu wstawia się systemowe kominki wentylacyjne lub rozszczelnia gąsiory. W dachach pokrytych dachówkami cementowymi bądź ceramicznymi układanymi na zaprawę najłatwiej rozszczelnić gąsior, nawiercając w nim co 50-60 cm otwory lub wybijając 10-centymetrowe pasy zaprawy w odstępach co 1 m. Otwory wlotowe i wylotowe należy zabezpieczyć przed owadami, osłaniając je metalową siatką.

Pod nieszczelnym dachem – dachówki lub blacha dachówkowa mocowana do łat


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

5 komentarzy:

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością jest to jakieś rozwiązanie i jeśli ktoś może sobie na nie pozwolić to wtedy jak najbardziej warto. Ja również jestem zdania, że świetne mieszkania od dewelopera są w Gdańsku https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html i jestem zdania, że ja się na jedno z tych mieszkań zdecyduję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno fajnie jest mieć własne mieszkanie i jestem zdania, że jak najbardziej warto je mieć. Ja jeszcze czytałam na stronie https://kioskpolis.pl/gdzie-znalezc-korzystna-polise-na-mieszkanie/ iż dość istotne jest to aby mieć dobre ubezpieczenie mieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. W procesie remontu mojego mieszkania, poszukiwałem sklepu, który zaoferuje mi nie tylko produkty, ale i fachowe doradztwo. Na https://artcorestudio.pl/oferta/ znalazłem zarówno wysokiej jakości materiały, jak i pomocne wskazówki, które były nieocenione w realizacji mojego projektu.

    OdpowiedzUsuń