środa, 20 lipca 2011

Zbiorniki na paliwo poza domem



Jestem zainteresowany ogrzewaniem domu jednorodzinnego o powierzchni około 180 m2 olejem opałowym lub gazem płynnym. Ponieważ nie mam w domu odpowiednio dużego pomieszczenia na zbiornik (zbiorniki) na olej opałowy, chciałbym się dowiedzieć, czy można go magazynować poza domem, najlepiej pod ziemią. Jakie warunki musi spełniać taki magazyn? Czy koszt takiej inwestycji jest opłacalny w stosunku do zbiornika na gaz płynny?
Zbiorniki olejowe montuje się na zewnątrz domu bardzo rzadko i głównie na powierzchni terenu. Jeśli zbiornik  się zakopie, należy go przykryć co najmniej półmetrową warstwą ziemi i wykonać studzienkę i otwór rewizyjny, przez który będzie możliwe napełnianie i odpowietrzanie zbiornika.
Jeśli zbiornik będzie jednopłaszczowy, powinien być umieszczony w wannie wychwytującej, czyli obudowany ścianami z czterech stron, od spodu i od góry. Musi być także wyposażony w optyczną lub akustyczną sygnalizację wycieków.
Zbiornik z gazem płynnym można podobnie jak olejowy zakopać pod ziemią. Trzeba go posadowić na płycie fundamentowej, przykryć od góry warstwą ziemi o grubości co najmniej 0,5 m i wykonać właz umożliwiający dostęp do zaworów i aparatury pomiarowej zbiornika.
Niektórzy dystrybutorzy gazu ziemnego zachęcają ostatnio do instalowania zbiorników podziemnych i napełniania ich gazem propanbutan, który jest tańszy od propanu, ale nie nadaje się do przechowywania zimą w zbiornikach naziemnych, ponieważ w niskiej temperaturze butan wchodzący w jego skład nie odparowuje.
Zbiornika z gazem nie trzeba kupować, można go wydzierżawić od dostawcy gazu i wnosić opłaty systematycznie (miesięcznie lub kwartalnie) lub wpłacić jednorazową kaucję, która po rozwiązaniu umowy z dostawcą gazu zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami zostanie zwrócona.
Inaczej jest ze zbiornikami na olej opałowy. Trzeba je kupić.

Schemat instalacji zbiornikowej gazu płynnego ze zbiornikiem podziemnym.

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak się zastanawiam, czy przypadkiem przy tego typu inwestycjach nie jest potrzebny właz rewizyjny https://www.alumatex.pl/wlazy-rewizyjne/ aby mieć lepszy dostęp np. do zaworów. W końcu nie mogą raczej one być narażone na zewnętrzne czynniki atmosferyczne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z pewnością takie zbiorniki się przydają i są bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak myślę, że wtedy również wypada mieć pompy do paliwa https://www.dostudni.pl/pompy-do-paliwa,c27.html bez których byłoby ciężko takie paliwo wtłoczyć do zbiorników.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naziemne zbiorniki paliwa to pojemniki przeznaczone do przechowywania różnych rodzajów paliw na powierzchni ziemi. Te pionierskie rozwiązania zapewniają wygodny i bezpieczny dostęp do substancji dla różnych branż i użytkowników. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal czy tworzywa sztuczne, naziemne zbiorniki paliwa spełniają surowe normy bezpieczeństwa.

    OdpowiedzUsuń
  5. Naziemny zbiornik na paliwo - Wykonane z najwyższej jakości materiałów, te zbiorniki zapewniają bezpieczne i trwałe przechowywanie paliwa. Ich różnorodność rozmiarów i konfiguracji sprawia, że są one idealne dla każdego rodzaju działalności gospodarczej.

    OdpowiedzUsuń