Gdyby natomiast uchwalenie lub zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowała obniżenie wartości nieruchomości (na przykład w pobliżu istniejących już domów zaplanowano budowę urządzeń energetycznych), wówczas właściciel takiej nieruchomości ma wybór: może skorzystać z omówionych wyżej możliwości rekompensaty lub też – w wypadku sprzedaży takiej nieruchomości – żądać od gminy odszkodowania w wysokości równej obniżeniu wartości nieruchomości. Wysokość odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości ustalana jest na dzień sprzedaży nieruchomości (jest to różnica między wartością nieruchomości określoną przed zmianą lub uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i po niej).
Właściciel nieruchomości może domagać się odszkodowania w terminie pięciu lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązującym prawem miejscowym. Gmina zaś ma obowiązek wykonać jeden z wybranych przez właściciela obowiązków odszkodowawczych w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. W przypadku opóźnienia w wypłacie odszkodowania lub wykupie nieruchomości właścicielowi przysługują odsetki ustawowe, natomiast w razie sporu gminy z właścicielem każda ze stron może się zwrócić o rozstrzygnięcie do miejscowego wydziału cywilnego sądu rejonowego.
Podstawa prawna: art. 36 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz