piątek, 15 lipca 2011

Otwór na drzwi balkonoweModernizuję wnętrze starego domu, zmieniając układ pomieszczeń na parterze. Przed przyszłą jadalnią chciałbym wykonać mały taras, ale mam pewien problem. Otwór na drzwi balkonowe musiałbym wykuć w ścianie nośnej obciążonej stropem Teriva. Czy koniecznie muszę wykonać jakieś dodatkowe wzmocnienia? Grubość ściany razem z tynkiem wynosi 33 cm, a wysokość pomieszczeń na parterze – 280 cm.

W zasadzie każda ingerencja w elementy konstrukcyjne (nośne) domu jednorodzinnego powinna być poparta odpowiednimi obliczeniami. Dlatego pomoc konstruktora jest nieodzowna.
Podobnie jak architekta (najlepiej autora projektu), bo przecież przynajmniej jedna elewacja ulegnie zmianie, i to w sposób dość istotny.
W tym przypadku konieczność wykonania nadproża w głównej mierze zależy od przewidywanej szerokości i wysokości drzwi balkonowych. Jeśli zastosuje się drzwi stosunkowo wąskie (najwyżej 90 cm) i niskie (200 cm), to teoretycznie można nie wzmacniać ściany. Dzieje się tak dlatego, że nadproże obciążone byłoby tylko fragmentem ściany ograniczonym trójkątem równobocznym o długości boku równym szerokości otworu. Do przeniesienia tego niewielkiego ciężaru najczęściej wystarczy wytrzymałość użytej zaprawy i układ (wiązanie) pustaków w murze. Jeżeli jednak drzwi balkonowe będą wyższe lub szersze, to wierzchołek trójkąta „wniknie” w strop. Wtedy oprócz ciężaru ściany musi być jeszcze uwzględniona reakcja od stropu, czyli ciężar stropu, warstw wykończeniowych, ścian działowych, obciążenia użytkowego itp.
W zależności od rozpiętości stropu i jego układu statycznego mogą to być bardzo duże wartości. W takiej sytuacji nadproże wzmacniające jest niezbędne.
Zaleca się jednak, żeby w ścianach nośnych nad każdym otworem okiennym lub drzwiowym wykonać nadproże niezależnie od jego szerokości.

Duża wysokość ściany nad otworem i jego niewielka szerokość pozwalają zrezygnować z nadproża.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Duża szerokość otworu wymusza zaprojektowanie nadproża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz