Remontuję dom. W czasie prac remontowych chcę między innymi wymienić instalację centralnego ogrzewania i zainstalować nowe grzejniki - stalowe płytowe. Jak dobrać moc grzejników do poszczególnych pomieszczeń? Czy jest mi potrzebny projekt?
Tym, którzy nie chcą, bądź - ze względów finansowych - nie mogą zamówić projektu, pozostaje dobór grzejników metodami szacunkowymi. W tym celu trzeba określić (oczywiście w przybliżeniu) zapotrzebowanie domu na ciepło. W domach o standardowej wysokości pomieszczeń (2,5-2,7 m) wynosi ono od 60 do 200 W/m2, ale:
- będzie większe w domach parterowych i wolno stojących, mniejsze - w piętrowych, bliźniaczych lub szeregowych;
- w domach bez izolacji cieplnej (ściany o współczynniku przenikania ciepła U wyższym od
1 W/(m2·K) będzie się wahało od 130 do 200 W/m2;
- w domach izolowanych warstwą styropianu grubości 5 cm (współczynnik przenikania ciepła około 0,7 W/(m2·K) będzie mniejsze - od 90 do 110 W/m2;
- w nowo budowanych, dobrze izolowanych domach (na przykład 10-12–centymetrową warstwą styropianu - współczynnik przenikania ciepła około 0,3 W/(m2·K) będzie wynosiło od 60 do 70 W/m2.
Mnożąc podane wskaźniki przez powierzchnię pokoi, otrzymamy przybliżone zapotrzebowanie na ciepło, czyli potrzebną moc grzejników.
Moc grzejników zlokalizowanych na parterze trzeba zwiększyć o około 10%. Nieco większą moc powinny mieć także grzejniki w pomieszczeniach szczytowych. Dobierając grzejniki bez projektu najlepiej je nieco przewymiarować. Przy grzejnikach należy zastosować zawory termostatyczne, które zniwelują część błędów, wynikających z braku projektu.
Ostatnią fazą doboru mocy grzejników jest "dopasowanie", za pomocą współczynników korekcyjnych, mocy grzejników do parametrów pracy instalacji. Jeśli producent wybranych przez nas grzejników podaje moc zgodnie z normą PN-EN 442 dla parametrów 75/650°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu), a parametry naszej instalacji będą właśnie takie, to mamy wiele szczęścia. Możemy bez przeliczania dobrać wielkość grzejników z tabeli. Jeżeli jest inaczej, musimy potrzebną moc pomnożyć przez współczynnik korekcyjny i dopiero wtedy dobierać grzejniki. Tabele współczynników korekcyjnych podawane są przez producentów grzejników.
Bardzo fajne mieszkania na sprzedaż wrocław krzyki znalazłem na lokum-deweloper.pl - zakupiłem sobie takie mieszkanko, od razu przeprowadziłem remont i teraz jestem zadowolony. Polecam ogólnie, rewelacyjna strona i mega fajna oferta!
OdpowiedzUsuń,
OdpowiedzUsuńTak się zastanawiam w temacie ogrzewania czy warto rozważyć posiadanie kominka u siebie w domu. Z tego co się orientuję to bardzo różnie można to rozwiązać. Potrzebne elementy jak drzwiczki, wkłady czy kasety to na https://ignif.com/ jest wszystko. Ręcznie i pod wymiar robione, wybór robi wrażenie. A też o Ignif słyszałem bardzo pozytywne opinie.
OdpowiedzUsuń