Jeśli zapotrzebowanie na ciepło domu wynosi 10 kW, to nie ma potrzeby kupowania kotła o mocy 20 kW, wystarczy kupić urządzenie o mocy 10 kW. Przez większość roku kocioł i tak będzie pracował z mocą 3-4 kW.
Producenci kotłów nie nadążyli za zmianami w budownictwie. Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie domów bardzo ciepłych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. W sprzedaży jest niewiele kotłów jednofunkcyjnych o tak małej mocy. Najmniejsze 11-12-kilowatowe pokrywają zaopatrzenie na ciepło domu o powierzchni do 170 m2.
Trochę inaczej jest z kotłami dwufunkcyjnymi. Nawet gdy zapotrzebowanie domu na ciepło jest niewielkie, muszą one mieć większą moc, aby przygotować odpowiednią ilość ciepłej wody.
Aby podgrzać o 30°C (czyli od 10 do 40°C) strumień wody równy 1 l/min. potrzeba 2,1 kW. Do swobodnego napełnienia wanny niezbędny jest strumień równy 10 l/min. Taką ilość wody może podgrzać kocioł o mocy 21 kW. Jeśli kocioł będzie miał mniejszą moc, na przykład 18 kW, to wanna będzie się napełniała około 12 minut. Dlatego właśnie, ze względu na możliwość napełniania wanny, nie ma w sprzedaży kotłów dwufunkcyjnych o mocy mniejszej niż 18 kW. Najbardziej popularne są 18-, 20- i 24-kilowatowe. W kotłach z regulacją mocy od 8 do 24 kW można ograniczyć moc na potrzeby c.o. do 8 kW. Wtedy kocioł pracuje z mocą minimalną i jego średnia roczna sprawność jest wyższa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz