Przypadek 1
Wysokość ściany nad otworem to co najmniej 87% szerokości otworu (wysokość trójkąta równobocznego o boku równym szerokości otworu). Na przykład w pomieszczeniu o wysokości 280 cm chcemy wyciąć otwór na drzwi o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm. Możemy to zrobić, nie wykonując w ścianie żadnych wzmocnień. Przy tak wąskim otworze samo przewiązanie cegieł i nośność zaprawy są wystarczające do utrzymania ciężaru fragmentu ściany nad otworem.
|
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Przypadek 2
Wysokość ściany nad otworem to co najmniej 30% szerokości otworu i więcej niż 30 cm (cztery warstwy cegieł). Przykładowo – w pomieszczeniu o wysokości 250 cm chcemy wybić otwór na drzwi o szerokości 100 cm i wysokości 200 cm. Nadproże należy wzmocnić kątownikiem stalowym, najlepiej nierównomiernym (30 x 70, 50 x 100 mm), bo dłuższa półka pozwoli na łatwiejsze zakotwienie profilu w ścianie. Prace rozpoczynamy od usunięcia zaprawy ze spoiny poziomej nad otworem i skucia tynku. W tak przygotowaną szczelinę wkładamy krótsze ramię kątownika (osadzamy je na zaprawę), a następnie dłuższe ramię kotwimy do ściany kołkami rozporowymi w rozstawie co mniej więcej 40 cm. Dopiero wtedy możemy usunąć cegły z otworu. Długość oparcia kątownika na ścianie powinna wynosić co najmniej 10-15 cm z każdej strony. Przy dłuższych nadprożach lepiej zastosować dwa kątowniki ułożone symetrycznie z każdej strony ściany.
|
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Przypadek 3
Wysokość ściany nad otworem jest mniejsza niż 30% szerokości otworu. Przykładowo – w pomieszczeniu o wysokości 250 cm chcemy wykonać otwór na drzwi o szerokości 170 cm i wysokości 210 cm. Wtedy najwygodniej, najtaniej i najbezpieczniej jest wyciąć cały fragment ściany aż do sufitu, a brakującą część ściany wykonać z płyty gipsowo-kartonowej na stelażu drewnianym lub stalowym.
|
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Wyburzanie ściany działowej
Czasem, żeby połączyć pomieszczenia i dostosować je do nowej funkcji, musimy wyburzyć całą ścianę działową. Jak to zrobić bez obawy o bezpieczeństwo konstrukcji?
Uwaga! Przed rozpoczęciem prac zawsze upewnij się, że ściana jest działowa. Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady inżyniera budowlanego lub architekta. Wyburzenie ściany nośnej grozi katastrofą budowlaną!
| | |
Rozbiórkę ścian działowych rozpoczyna się od skucia tynku. Jednocześnie upewniamy się, czy ściana nie jest nośna. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki | Następnie wykuwa się otwór pod stropem i zdejmuje kolejne warstwy cegła po cegle. Sposób ten jest dość pracochłonny, ale za to bezpieczny dla osoby prowadzącej pracę i konstrukcji domu. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
| | |
Odzyskane nieuszkodzone cegły można ponownie wykorzystać. Materiał z rozbiórki należy usuwać, żeby nie zalegał na stropie. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki | Tak robić nie wolno! Przewrócenie ściany na podłogę jest groźne. W wyniku wywołanych obciążeń dynamicznych może dojść do uszkodzenia stropu. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Działowa czy nośna?
W domach murowanych ściany wewnętrzne mogą być nośne lub działowe. Ściany działowe nie przenoszą żadnych obciążeń poza własnym ciężarem, natomiast ściany nośne (nazywane też konstrukcyjnymi) dodatkowo przenoszą obciążenia ze stropów i dachu. O ile zrobienie otworu w ścianie działowej jest stosunkowo łatwe, o tyle otwór w ścianie nośnej powinien być wzmocniony nadprożem lub podciągiem zaprojektowanym przez konstruktora. Dlatego zanim przystąpimy do prac, musimy się upewnić, czy mamy do czynienia ze ścianą działową. Jak to zrobić?
Można skuć pas tynku o szerokości kilkunastu centymetrów na styku ściany i sufitu. Jeżeli stwierdzimy, że konstrukcja stropu nie łączy się nad ścianą ani się na niej nie opiera, na ścianie nie ma wieńca żelbetowego, to mamy do czynienia ze ściana działową. Pewną wskazówką może być też grubość ściany. Ściany murowane grubości 6,5 cm (1/4 cegły) na pewno nie są nośne. Ale już ściany grubości 12 cm (1/2 cegły) i 25 cm (1 cegła) mogą być nośne.
Jeśli nie potrafimy ocenić samodzielnie, czy ściana wewnętrzna jest nośna, czy działowa, zwróćmy się o pomoc do inżyniera budowlanego.
Uwaga! W domach ze stropami monolitycznymi (krzyżowo zbrojonymi) wszystkie ściany wewnętrzne mogą być nośne.
Dziękuję za artykuł. Spytam trochę po fakcie ale jednak... Kupiłam mieszkanie na parterze w 1-pietrowej przedwojennej kamienicy. Mieszkanko 50mkw, Z klatki schodowej wchodzimy do kuchni. Z niej otworem drzwiowym do salonu. Z kuchni jest też otwór drzwiowy do łazienki. Chcę zmienić układ i zamurować ścianę między kuchnią a łazienką i zrobić drzwi z salonu do łazienki. Ściana jest na 2 cegły czyli niecałe 20cm. Chcę zrobić 70cm drzwi. Sufit z łukami jest bardzo nisko, ok 230cm więc ciężko mi zrobić zwyczajne nadproże bo popsuję łuk a tego bardzo nie chcę zrobić. Dziurę na drzwi już wykułam i zastanawiam się jak zrobić nadproże. Czy mogę po prostu wkręcić kątowniki stalowe? A może przy tak małym otworze nie trzeba? Żeby opisac mieszkanie może powiem tak. trzeba wyobrazić sobie kwadrat podzielony na pół i jedną połówkę znowu na pół. Także między przyszłymi drzwiami z dużego salonu do łazienki a otworem drzwiowym między salonem a kuchnią jest jeszcze ściana (grubość 10cm) pomiędzy kuchnią a łazienką. Nie wiem skąd wziąć tu na wsi konstruktora a już wykonawcy to w ogóle tu nie ma o ile nie szuka się żuli chętnych dorobić. Proszę o podpowiedź bo jestem skazana na własnoręczną pracę. EMI:)
OdpowiedzUsuń